7 soovitust klaasdušinurga planeerimisel

7 soovitust klaasdušinurga planeerimisel

Uus kasvav trend vannide ja standard-dušikabiinide kõrval on avarad nn täisklaasist seinte või ustega otse plaaditud põrandale paigaldatavad dušinurgad.

Neil on võrreldes oma konkurentidega mitmeid eeliseid. Taolised lahendused on avaramad ja arvestavad rohkem ruumi iseärasustega, on valmistatavad koha järgi, mis tulemusel sobituvad ruumi paremini, muudavad selle hubasemaks ja isikupärasemaks ning jätavad luksusliku ja stiilse mulje.

Täisklaasist dušinurka on võimalik paigaldada vastavalt omaniku vajadustele ja eelistustele. Selline dušinurk võib asetseda keset ruumi, seina ääres, kuid võib toimida hästi ka nurgalahendusena. Tänased võimalused on kaunis piiramatud ja igaühel on võimalik kujundada oma eelistustele toetudes meelepärane pesemise ruum. 


1. Dušinurga asukoht määrab palju.

Dušinurga asukoht  pesuruumis määrab suuresti selle suuruse, kuju ja tehnilise lahenduse. Dušinurga asukoha valikule aga seab teatud piirangud pesuruumi torustiku ja kanalisatsiooni asukoht.  Selles faasis tasuks läbi mõelda palju ollakse üldse valmis dušinurgale raha kulutama. Dušinurga hinda mõjutab selle kuju ja avatavus - kas on üks või rohkem uksi,  tiib- või lükanduksed,  kas on erikujulisi ja painutatud klaase jne…
Teinekord dušinurga kuju valiku kriteeriumiks võib olla ka kasutaja erivajadus.
Dušinurga suuruse valikul soovitame valida mitte väiksemat kui 80x80 cm dušinurka. Tuleb arvestada, et inimene peaks saama dušinurgas vabalt liigutada käsi, vajadusel kummardada ja kükitada. Optimaalne suurus, mida enamus tootjaid turul pakub  on 90x90 cm.  Kui üks külgedest peaks olema väiksem kui 80 cm, siis teine külg võiks olla pikem.  


2. Määratle oma vajadused ja soovid.
Kas duši all käivad ka lapsed või eakad? Kas nad vajavad seal abi?  Kas on vaja pinki istumiseks? Kas on vaja dušialust?
Reeglina paigaldatakse täisklaasist dušinurk otse plaaditud trapiga põrandale. Samuti võib klaase paigaldada ka metallist alusraamile või kõrgemale valmis plastist või kivist alusele. Palju sõltub konkreetse kasutaja vajadusest, näiteks vanemate või erivajadustega inimeste puhul oleks kindlasti mõistlik paigaldada dušinurk otse põrandale, sest siis on neil dušinurgast kergem siseneda/väljuda ja pole kohta, kus komistada võiks. Kui kodus on väiksed lapsed ja pole ruumi vanni jaoks, soovitame mõelda kõrge alusega dušinurgale, see oleks mõneti praktilisem ja lastel kindlasti meeldiks vees sulistada.3. Seinad ja põrandad loodi!

Raamideta dušinurga puhul on väga oluline, et seinad, kuhu kinnitatakse klaaspaneelid ja -uksed oleksid loodis ja täisnurksed, sest paigalduse käigus tulevad ilmsiks ja paistavad silma kõik seina kõverused.  
Minimalistlik U-profiil, mida tihti kasutatakse  klaasi  paigaldusel põrandale ja seinale võimaldab küll paari millimeetrised mängimised tasandada, kuid mitte enamat. Erikujuline klaas on ka variant, kuid siis peab arvestama suurema rahalise väljaminekuga (klaas kallim, töö keerukam).


Põranda kalded tuleb ehitamisel samuti varakult läbi mõelda, et vesi asjatult ei koguneks põrandal ja ei hakkaks tihenditest läbi immitsema. Hea ehitaja saab sellega kindlasti hakkama.  Soodsama dušinurga lahenduse saamiseks võiks põrand olla  klaasi kinnitamise joonel siiski loodis, vastasel korral tuleb kasutada kalletega arvestavaid tehnilisi lahendusi, nagu kompenseerivaid profiile või erikujulisi klaase.  


NB! Pesemisruumi põrandale ei sobi libedad plaadid!

Hea oleks, kui kipsseina  puhul oleks klaasseina paigaldusjoonel  paremaks kinnitamiseks pruss või täiendav karkass (eriti, kui plaadiks on väikesemõõduline plaat). Pruss või täiendav karkass tagab parema kinnituspinna dušiklaasidele ja aja jooksul ei anna õhuke kipssein nõnda kiiresti järele.

4. Torud ja elektrijuhtmed varakult kaardistada.

 
Ehituse käigus tuleb  jälgida, et võimaliku klaasseina kinnitusjoonele ei satuks kommunikatsioone, kaabeldusi, samuti põrandaküttekaableid või -torusid. Parem oleks torudest /kaabeldusest  pilte teha, kus oleks nähtavad ka mõõdud.
 

5. Klaasi valik tagab visuaalse efekti.

Dušinurkade valmistamisel kasutatakse reeglina 6 kuni 12 mm paksusega karastatud klaasi. Klaasi paksus sõltub dušinurga mõõtudest. Mida  suuremad ja kõrgemad klaaspaneelid/uksed - seda paksem klaas. Näiteks dušinurga mõõtudega 90x90 cm ja kõrgusega 2 meetrit valmistamisel kasutatakse reeglina 8  mm klaasi.  
Kui eesmärgiks on ruumi maksimaalne avarus, siis soovitame kasutada tavalist kirgast klaasi, mis on samal ajal ka kõige soodsam variant klaasi valiku puhul.  Matistus, taustvärvimine, musterklaas, toonklaas ja foto-trükkimine klaasile  - kõik see kergitab hinda, kuid annab võimaluse luua tõesti eksklusiivne ja kordumatu tulemus.

Klaas on üks paremini puhastatavaid materjale,  kuid dušinurkade puhul tuleb arvestada, et selle klaaside puhtuse hoidmisel tuleb olla järjepidev. Klaas ei salli pritsmete ja mustuse ladestumist. Meie kare vesi jätab tihti klaasile pritsmete kuivamisjälgi, mida on pikaaegsel ladestumisel väga vaevarikas eemaldada.  Kui pesemisjärgsed veepritsmed häirivad Teid, siis tasuks kaaluda musterklaasi, värvitud klaasi või toonitud klaasi, sest nende peal pole pritsmed nõnda märgatavad kui kirka klaasi peal, mis muidugi ei tähenda, et sellist dušinurka ei pea hooldama. Optimaalne oleks kord nädalas teha klaasidele põhjalikum pesu vastavate puhastusvahenditega.

6. Furnituur ja tihendid olgu kvaliteetsed.

Maailmas on väga palju dušinurkade furnituuri tootjaid.  Eestis enamasti hinnatakse Itaalia disaini ja Saksamaa kvaliteeti.  Furnituuri valikul peab tõesti paika - mida kallim, seda kvaliteetsem. Mis muidugi ei tähenda, et pole olemas soodsaid optimaalseid tooteid.  
Kusjuures mitte iga ukse hing sobib pesuruumi, väga oluline on korrosioonikindlus. Tähelepanu tuleb pöörata ka hingele seatud kandevõimele. Kui klaas on liiga raske hingede jaoks, siis hinged väsivad kiiresti ära ja vajavad väljavahetamist.

Tihendeid kasutatakse selleks, et veepritsmed ei pääseks dušikabiinist kergelt välja, kui näiteks suunata tugev veejuga otse tihendile, siis hakkab see õige pea immitsema, kuid tavakasutusel pritsmed lihtsalt valguvad põrandale ja ei jõua läbi immitseda. Seega tihendid ei tee veel dušinurka 100% hermeetiliseks, ehk tegu pole akvaariumiga.  Tavapäraselt ei kesta tihendid üle kahe aasta, sest kasutamisel nad kuluvad ja vananevad kõige kiiremini. Nende puhul on tegu justkui autol piduriklotsidega, mis kasutamisel ka kiiresti kuluvad ja väsivad. Üldjuhul tihendeid vahetatakse paari aasta tagant. Samas on mõnel juhul võimalik tellida dušiuksi ka ilma tihenditeta, kuid reeglina pärast enam lisada tihendeid paraku ei saa. Teisest küljest on tihendite vajadus ka vahest üledramatiseeritud, kuna üldjuhul tuuakse märja ihuga vett dušinurgast rohkem välja, kui seda pesemisel klaaside vahelt läbi tuleks. Tihenditeta on klaaslahendus vahel ka kenam ja lisanduv kuluartikkel jääb ära. Sellele tuleks samuti mõelda juba tellimisel.

7. Telli täisklaasist dušinurga paigaldus spetsialistidelt.

Kindlasti on palju asjalike käte ja lahtise peaga tellijaid, kuid klaasiga ümberkäimine nõuab teatavat kogemust ja selgeks õpitud töövõtteid. Dušinurga paigaldamiseks on vaja üldjuhul kahte inimest. Klaasi purunemise ja muude eksimuste riski kannab paigaldaja. Lõpuks säästate oma aega ja vaeva ning Teile jääb töö kontrollimise ja vastuvõtmise rõõm.
Põrandakatete vigastamise vältimiseks klaasi purunemise korral, oleks mõistlik paigalduse ajaks katta põrand paari meetri raadiuses ehituspapiga. Keegi ei taha, et kaunis marmorplaat või väärispuidust parkett saaks näiteks klaasi purunemisel kriimustusi laiali lendavate klaasikildude tõttu. Viimast juhtub küll üsna harva, kuid nagu rahvatarkus ütleb: ’’Parem karta, kui kahetseda.’’


Kokkuvõttes mõelge sellele, et dušinurga valikust sõltuvad lõpuks samuti ka selle kasutaja mugavused ning emotsionaalne seisund. On juba ammu teada, et dušš on üks lihtsamaid võimalusi vabaneda stressist ja kontrastne dušš lausa virgutab ja aitab hommikul ärgata. Stiilses ja õdusas pesuruumis veedetud ajast võib kujuneda tõeliselt lõõgastav ja energiat andev nauding.

 
Vitrecon valmistab Teile täpselt selliste mõõtudega toode, mis kõige paremini sobib Teie vannituppa või pesuruumi. 

Tutvuge  meie poolt pakutavate erilahendustega meie kodulehel ning jälgige meid Facebookis!  

 


Eelmine
Vitrecon on Eesti Gasellettevõte 2017
Järgmine
Meil on täna sünnipäev!